תשובות לשאלות על חומרי הרדמה ומציצה

חלק מתשובות לשאלות שנשאלתי על ידי הורים

שאלה: האם אתה משתמש בחומרי הרדמה ואלחוש בברית מילה?

תשובה: אני מבקש להדגיש מספר נקודות שמתוכם תתקבל תשובה מלאה לשאלתך

יש לדעת שתחושת הכאב אצל היילוד שונה מאצלנו, הכאב הוא גם פיזיולוגי אך יש בו גם מרכיב פסיכולוגי לא מבוטל. בשתי נקודות אלו יש בינינו לבין הרך הנולד הבדלים רבים.

ראשית, מערכת העצבים אצל היילוד עדיין לא מפותחת דיה, ועל כן רף הכאב שלו במדדים ניטרליים (מדידות של לחץ דם וכדו') מצביעים על רגישות פחותה משל מבוגר. יש באפשרותך למדוד זאת באופן אישי ולראות שאצל תינוקות רכים תגובה לגירויים בחלקי גוף שונים איננה חדה כמו אצל בוגרים (לדוגמה יילודים רכים לא מגיבים לדגדוגים).

שנית, הפן הפסיכולוגי נעדר לחלוטין אצל יילודים, אין להם זיכרון של כאב ולכן רף הרגישות שלהם נמוך. לעתים אנו נחתכים מסכין חד ולא מרגישים זאת כלל, רק לאחר מעשה כשאנו רואים את הדם לפתע אנו שמים לב שנחתכנו ומתחילים להרגיש כאב.

בנוסף חשוב להדגיש שיש הבדל גדול במשך הכאב אצל יילודים, ודרכי הרגעה יחסית פשוטות יכולות להקל מעליהם את הכאב (כדי לא לכפול דברים ראו הרחבה בשאלה בפוסט הבא).

נקודה אחרונה להדגשה, ישנם רופאים המשמשים גם כמוהלים (וחשוב מאד להדגיש, לא כל רופא הוא מוהל מוסמך, גם אם יש לו רישיון רפואה אין זה אומר שהוא מוסמך כמוהל, כמו שלא היית עושה ניתוח לב פתוח אצל רופא שיניים, כך אי אפשר להפקיר את ילדך אצל מי שלא מוכשר לכך), ומשתמשים בסדרת זריקות הרדמה לאלחוש המקום באופן מלא.

סדרת זריקות זו אורכת דקות ארוכות, וכדי להיות אפקטיבית חייבת להכיל לפחות שלוש זריקות (לכל אחד מהגופים הספונג'יים), הכוללות חומר בעייתי שחייב להיות במינון מדויק על מנת לא לפגוע, בעוד שברית המילה שנעשית על ידי מוהל מיומן אורכת כמה עשרות שניות בלבד! בהחלט סביר להניח שתהליך ההזרקה ארוך ומכאיב יותר מכל ברית המילה כולה, חוץ מזה שלאחר תפוגת ההשפעה של חומרי ההרדמה היילוד חשוף לכאב בדיוק כמו בברית אצל מוהל.

בסיכום כל הנקודות, נטייתי האישית להעדיף להקל על היילוד כמה שאפשר את ברית המילה, ובתור מוהל עם ניסיון של שנים רבות, אני יכול להעיד נאמנה שהרגיע הטוב ביותר לתינוק, הוא חום ואהבה, אז למה להוסיף חומרים לא טבעיים?

במידת הצורך ולפי בקשת הורים, ניתן להשתמש במשחה הנקראת אמלה (ניתנת להשגה בבית מרקחת ללא מרשם רופא), או באקמולי לפי משקל היילוד. אני אישית מעדיף רפואה בדרך הטבע, אך האפשרות פתוחה להורים לפי הרגשתם.

שאלה: מה העניין של מציצה, איך אתה בתור מוהל מוציא את דמו של התינוק?

תשובה: תודה על פנייתך ועל שאלתך החשובה

אומנות המילה היא אחת הפעולות העתיקות ביותר המתועדות בהיסטוריה, ומכיוון שכך יש לניסיון הקליני המוכח ערך רב.
חכמי ישראל הזהירו את המוהל שחייבת להתבצע פעולת מציצה בברית.
בימינו, עם שכלול הרפואה, קשה לדעת למה התכוונו חז"ל, אך עדיין נמצאו תועלות רבות לפעולת המציצה.
השם הרפואי שלה בימינו הוא suction, פעולה זו מונעת תסחיף קרישי דם למערכת הדם, ובפעולות רפואיות רבות היא הכרחית.

הוראת הוועדה הבין משרדית לפיקוח על המוהלים (משרד הבריאות והרבנות הראשית) היא:
לתת ביד ההורים את הבחירה אם לבצע מציצה (suction) בפה כדרכם של אבותינו, או להעדיף מציצה בשפופרת.
הבחירה היא של ההורים.
יש המצדדים לכאן ויש לכאן, אך ברור שלשתי השיטות יש סימוכין ותומכים נלהבים הן בהלכה והן ברפואה.

אני נוהג כתקנת הוועדה, מלבד היותי מחויב להוראותיה על פי תנאי הרישיון.

 

אני גם רוצה לומר משהו

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני מחכה לך בווטסאפ