סיכונים, כאב והרדמה בברית מילה

סדרת המאמרים הבאים לקוחים מתוך המדריך המלא

המדריך ניתן להורדה בחינם כאן בעמוד.

מה הסיכון בברית מילה?

כמו בכל הליך רפואי ישנו סיכון לסיבוכים רפואיים שונים. למרות זאת הסיכון הוא אפסי, וברית נחשבת לאחד התחומים הבטוחים ביותר מבחינת סיבוכים, ראו להלן.

האם יש סיבוכים?

אחוז הסיבוכים השנתי לפי נתוני משרד הבריאות עומד על 0.09%, שזה אחוז הסיבוכים הנמוך ביותר מכל תחום רפואי אחר. הסיבוכים השכיחים האפשריים הם דימום וזיהום. טיפול נכון וסטרילי, על ידי מוהל מוסמך ומקצועי מונעים סיבוכים מסוג זה. סיבוכים אחרים נדירים לחלוטין וכמעט ולא קיימים.

מה לגבי הרדמה?

רוב משככי הכאבים עשויים להפוך לחומרים מרדימים במינון גבוה, ועלולים לגרום להפרעות שונות במערכות הגוף. מינון חומר האלחוש הוא תלוי משקל, ובמקרה של יילודים רכים, בקלות ניתן לחרוג מהמינון המותר, וחריגה משמעה סיכון. פעולות רפואיות רבות חלקן אף מכאיבות, מבוצעות ביילוד בבית החולים ללא הרדמה מקומית. ההעדפה הרפואית היא להימנע מהרדמה, בשל הסכנות הכרוכות בה.
לעומת זאת אורך הברית הוא מינימאלי, סך הכול כמה שניות עד עשרות שניות, ובמשך זמן כה קצר אין צורך אפילו לא באלחוש מקומי. הרדמה מקומית אפקטיבית של האזור מצריכה סדרה של מספר זריקות, והמשמעות היא שלעתים ההרדמה יותר ארוכה, כואבת וממושכת מאורך הברית עצמה.

מה עם הכאב של התינוק?

לגורם הפסיכולוגי יש תפקיד מכריע על תחושת הכאב הגופני, וחלק גדול מהערכת כאב תלוי בניסיון קודם עם כאב מסוג דומה. אין אפשרות אובייקטיבית להעריך את עצמת הכאב, ולעוצמה אובייקטיבית שווה של כאב, יגיבו אנשים שונים באופן אחר. לגבי ילודים רכים הערכת הכאב מורכבת, אם כי נמצא שהם חשים בכאב.

תינוקות רבים בוכים בברית, הסיבה היא גם בגלל חוסר נוחות, לא בהכרח כאב. שכיח מאד למצוא תינוק בוכה כשמפשיטים אותו אף ללא כל כאב, כיוון שנגרמת לו אי נוחות בעקבות כך הוא בוכה.

מערכת העצבים של הילוד הקטן איננה בשלה מספיק ולכן סף הכאב שלו שונה ממבוגר, בנוסף חיתוך על ידי סכין חדה מאד איננו כואב באופן מיידי רק לאחר זמן, ונמצא שעד גיל שלושה שבועות מצטמצמת התגובה של הכאב למשך דקות בלבד, ואז כבר ההנקה/האכלה וחיבוק האם מרגיעים את התינוק.

אני גם רוצה לומר משהו

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני מחכה לך בווטסאפ