גזים אצל תינוקות

גזים אצל תינוקות

בשעה טובה, אנחנו כבר כחודש אחרי הברית. כבר הספקנו לשכוח שהוא עבר ברית מילה, ומנסים לשרוד לילות ללא שינה.תינוק בוכה

 

הקטנים החמודים האלה, שה' ישמור אותם, טורדים את מנוחתנו. ואחת הסיבות העיקריות היא תופעה הנוצרת בעקבות הרפלקס הגסטרוקוליטי ונקראת קוליק, או גזים בשפה המוכרת.

תופעה זו שכיחה למדי, באחוז מאד גבוה מכלל היילודים וכנראה אתם או חברים שלכם נתקלתם בה, ולכן רציתי לשתף אתכם במספר תובנות ורעיונות שבטוחני שתפיקו מהם תועלת רבה.

מניין לנו שבננו סובל מגזים (רפלקס הגסטרוקוליטי – קוליק, בעגה הרפואית)?

הדרך הנכונה לבחון זאת היא האלימינציה, היינו שלילת תופעות אחרות. אם לילד נעים ולא קר או חם מידי, הילד היה נינוח קודם ולפתע התעורר בצריחות חדות, איננו רעב או חלילה חבול מאמצעי כל שהוא, כנראה שזעקת הכאב הפתאומית שלו היא כתוצאה מגזים. במיוחד אם הבטן קשה, שזה סימן שהוא מפעיל את שרירי בטנו או לחלופין שחלל מערכת העיכול מלא בגזים.

מדוע תגובת התינוק חזקה כל כך?

אתם מכירים את התופעה של אכילת מאכל מקולקל, שאז אנחנו מרגישים כמו סכינים בבטן? תחשבו שככה בערך מרגיש בנכם. אמנם מערכת העצבים שלו לא מספיק מפותחת, אך מתצפיות על התנהגות יילודים נראה שהכאב כנראה רב.

מדוע זה קורה?

ראשית, חשוב לדעת שעדיין לא הוכח מחקרית אם יש קשר בין צורת ההזנה לתופעת הקוליק. תינוקות הסובלים מהתופעה נצפו, הן בקרב הניזונים מהנקה, והן מקרב הניזונים מתחליפי חלב למיניהם. לא ברור כלל אם לאופי ההזנה של האם יש השפעה ישירה על התופעה, כך שבוודאי את לא אשמה כלל במצב! את אמא נפלאה שעושה בשבילו הכל, ובגלל זה בדיוק את קוראת כאן את המאמר!

שנית, במצבו העוברי, נהנה בנך מהזנה ישירה דרך חבל הטבור, ומערכת העיכול שלו 'שיחקה ב-כאילו'. מעת שנולד, נחשף בנך למכלול גירויים ומצבים חדשים, וגופו לומד ומשתכלל כל הזמן. מערכת העיכול בכשליש מהיילודים, איננה בשלה דיה, והתוצאה מוכרת.

דוגמא נוספת לשלבים בהתפתחות: ראייה של התינוק. התינוק נולד עם אישונים מכווצים, עקב רגישות גבוהה לאור. ראייתו היקפית ויכולת ההבחנה והמיקוד שלו מוגבלים מאד. זוהי אחת ההשערות העיקריות לסיבה שיילוד רך איננו מחייך, הוא פשוט לא רואה מספיק טוב. עם הזמן, בעיקר לאחר התפתחות מערכת הראייה והשתפרות יכולת הזיכרון שלו, מתחיל ילדך לזכור פרצופים ולחייך את החיוך המתוק שלו ששמור במיוחד בשבילך!

והעיקר, איך אפשר לעזור לו?

מרגע שילדכם שחרר את מה שמציק לו, היינו ניקה את מערכת העיכול, יוקל לו משמעותית. אמנם לא תמיד אפשרי הדבר, ולכן התופעה יכולה להמשך זמן מה עד לשחרור המיוחל.

עם השנים אנשים רבים פיתחו שיטות שונות להקל על התופעה, וישנם גם חברות לא מעטות שמצאו פתרונות מסוגים שונים.

בכלליות ניתן לחלק את שיטות ההקלה לשתיים עיקריות:

שיטות פיזיות – שיטות אלו עובדות בעיקר על הקלה פיזית על מערכת העיכול, או על ידי פעולות הסחה והרגעת הכאב, או על ידי הקלת העומס על מערכת העיכול.

בשיטות אלו ניתן למצוא את העיסויים למיניהם, שמטרתם העיקרית הקלה על מערכת העיכול והזרמת הדם כך שהגוף יוכל להתמודד בעצמו ולפלוט את המעיק עליו. ברחבי הרשת תוכלו למצוא סרטונים רבים שידריכו אתכם בשיטות אלו. כמו כן ישנם מנשאים ונענועים לסוגיהם, שמטרתם ליצור אצל היילוד תחושת חזרה לרחם. תנוחת הקרבה לאם והרגשת חום גופה על ידי מנשא, או לחלופין הנענוע הרוטיני יוצרים תחושת קרבול, מרגיעים את היילוד ומקלים את הכאב.

שיטות סיסטמיות – בשיטות אלו משתמשים בחומרים המועברים במערכת הדם, ותפקידם לאלחש או לגרום הקלה בתופעות הלוואי. ישנן תרופות קונבנציונאליות, וכן ישנם תכשירים אלטרנטיביים. בגלל רכות גיל היילודים, ישנה העדפה ברורה של הורים רבים לפנות לחומרים טבעיים. בנושא זה יש לדעת נתון חשוב, חומר טבעי יכול להיות מאד מסוכן, ולכן חובה שיהיה אישור תקף של משרד הבריאות, וכמובן חובה לעיין בעלון לצרכן. כמו כן חברות ייצור מזון תינוקות משפרות מידי פעם את הרכב חומר ההזנה, במטרה להגיע לנוסחה שתפחית משמעותית את תופעת הקוליק.

השיטה הבטוחה ביותר והיעילה ביותר שמוכחת בכ-100% מהמקרים בקירוב היא, סבלנות ואורך רוח. מה לעשות חברים, אבל יש דברים שבאים עם הגיל. אצל רוב מוחץ של התינוקות (כאמור בקירוב של 100%!!), תופעת הקוליק נעלמת בסביבות גיל שלושה-ארבעה חודשים ללא זכר! כנראה, בשל בשלות מערכת העיכול ומוכנות הגוף להתמודדות עם עיכול מלא. היעלמות התופעה גוררת שינוי באופי היציאות של התינוק, הן נעשות מוצקות יותר ופחות מימיות, ועיוותי הסבל של התינוק נעלמים כליל.

מה המטרה בכל הסבל הזה? על פי ההשקפה היהודית.

הגישה הבסיסית של תורת ישראל היא, שלא כך אמורים להיות פני הדברים. המציאות בה גידול הילדים גורר קשיים ולעיתים גם סבל, איננה המציאות האוטופית. מציאות זו היא תוצאה של קלקול, ולכתחילה החיים היו אמורים להיות הרבה יותר נעימים וקלים, בעיקר בנושא גידול הילדים. כולנו מכירים את הברכה שקיבלו אדם הראשון וחווה אשתו, "בעצב תלדי בנים", בתוך הברכה הזו כלולים כל הקשיים הכרוכים בגידול וחינוך ילדים.

שימו לב, כתבתי ברכה, לא בתוך גרשיים ולא בהסתייגות, אלא לכתחילה ובכוונה. הגישה היהודית טוענת, לעולם הקדוש ברוך הוא לא בא בטרוניה עם בריותיו. פירוש הדבר, שה' איננו 'מחפש' אותנו, וחלילה אין לו עניין להכשיל אותנו. העיקרון הוא שבתוך כל קושי, קיים המפתח להתמודדות עמו, והקושי עצמו טומן בחובו הישג עצום שלולא הקושי ההוא לא היה ניתן להשגה.

בנושא גידול הילדים העיקרון הזה מוכח באופן הטוב ביותר, האהבה הטבעית הנולדת בקרבנו יחד עם היילוד המתוק, איננה חזקה דיה, ולכן יצר הבורא מנגנון קשירה חזק ועבות, שנועד ליצור קשר בל יינתק! לצורך השוואה נתבונן בקשר עם חברים או אפילו עם בני זוג, קשר זה הוא תלוי אינטרס (כמובן שיש דרגות שונות לעוצמת האינטרס, אך העיקרון הזהה הוא שכאשר גובר האינטרס השלילי על החיובי, ניתק הקשר). לעומתם הקשר עם הילדים, הוא הרבה יותר חזק, וגם כאשר חלילה וחס, מקבלים 'סתירת לחי' מהילדים, עדיין קשורים אליהם וברוב המקרים קשה עד בלתי אפשרי להינתק מהם.

ומניין נוצר הקשר החזק הזה? סוד המנגנון המייצר קשר חזק כזה נתינה שמו. כאשר נותנים ללא תנאי ובמסירות עצומה, על ידי לילות ללא שינה, או חלילה וחס סעד בעת תחלואים ואף אשפוזים שונים, התמודדות עם קשיים חברתיים או כל דבר אחר, מפתחים אהבה. כגודל הנתינה כך גודל האהבה, וכגודל המסירות ללא תנאי, כך האהבה ללא גבולות מתעצמת.

זהו הסוד הגדול, נתינה עצומה מולידה אהבה גדולה. אם כן בתוך הברכה העצומה של בעצב תלדי בנים, טמון סוד האהבה וההתקשרות ללא גבול לילדים שלנו.

 ובכל זאת נברך אתכם שתזכו לגדל את כלל ילדיכם מתוך נחת רוח והרחבת הדעת, ותקצרו מלוא חופניים ויותר של נחת רוח יהודית אמתית מכל יוצאי חלציכם. אמן.

לסיום, אשמח לשמוע מכם תגובות או הצעות לייעול, ואם נהניתם והיה לכם לתועלת אתם מוזמנים לחלוק עם חברים. ואם עדיין לא כתבתם לי המלצה, עכשיו זה הזמן להרים את הכפפה. היכנסו בבקשה ליצירת קשר או שלחו לי מייל, וכתבו בבקשה את מה שאתם מרגישים בלב.

בברכה

ברית מילה בידיים טובות וליווי להורים לאורך זמן!